DAY 5 – POZORNOSŤ

Tak a prišiel čas na to, aby sme sa v tejto časti tréningu naučili dávať pozornosť a zamerali sa na to. Pretože to, čomu venujete svoju pozornosť rastie a naberá na sile. Jednoducho tomu dávate svoju energiu. Môžete si okolo seba všimnúť, že mnohí zameriavajú svoju pozornosť tam, kde im niečo vadí, tam kde to nie je dokonalé, alebo to nie je v poriadku.

Až do konca tréningu budeme trénovať pozornosť a
všímavosť. Je to veľmi dôležité. A budeme túto
pozornosť trénovať dokonca aj v spánku. Môžete si sami vo svojom okolí overiť, že sú ľudia, ktorým nič neunikne. Napríklad povedia, že tvoja izba je perfektná, ale tamten obrázok je nakrivo a kdesi na koberci je malá škvrna. Sú to tzv. detailisti a majú zato, že sú vo výhode. Myslia si, že majú navrch. Ak by ste však odstránili to, čo sa im vo vašej izbe nepáči, našli by si niečo iné. A takto by to šlo stále dookola.

Potrebujete vidieť celok a nie detaily.
V tom celku, je to všetko v poriadku.

Ak buďte všetko sledovať do detailov, nikdy nenadobudnete pocit, že je to v poriadku. A potom sa stresujeme a sme nespokojní. A to nám určite neprospieva. A potom aj váš cieľ vyzerá tak veľký a dokonalý v každom ohľade, že si poviete, že sa do jeho plnenia radšej nepustím. Naučíme sa zameriavať pozornosť na veci, ktoré chceme aby rástli. Kde chceme, aby to fungovalo. Ak všade vidíte ako je to nedokonalé, tak vlastne trpíte.

Možno ste si už všimli, že ako si denne píšete tie náhody, tak sa vám do nich niekedy nechce. Že na to musíte zameriavať pozornosť. Niektorí ste si možno napísali, že ste si ničoho nevšimli. Ale to je v poriadku. To sa musí otvoriť. Treba v tom jednoducho pokračovať. Ak sa stane niečo, nad čím by ste inokedy mávli rukou, tak sa zastavte, poobzerajte sa, počúvajte a o chvíľu vás môže napadnúť „AHA?
Už viem prečo sa to stalo, alebo aspoň vám to začne časom dávať zmysel. Prosím vás, všímajte si veci okolo seba a zapisujte si ich.

Sú to znamenia a také zvláštne náhody. Je potrebné, aby ste si tú svoju pozornosť začali uvedomovať a trénovať. Nič čo sa vám deje v živote nie je len tak. Nič sa nedeje náhodne. Všetko má svoj zmysel. Tu by som rád povedal o teórii zelených vlajočiek. Tak ako si kráčate životom, dostávate určité znamenia. Najprv sú to tzv. zelené vlajočky. Tie sú OK. Môžu však prísť na rad oranžové a ak ignorujete, prídu červené. A tam sa väčšinou na vás niečo zosype, prípadne sa nepodarí, alebo niečo poriadne spackáte.

Môj príklad, keď som sledoval vlajočky. Išiel som si kúpiť televízor. Padol mi pohľad na televízor, ktorý bol lacný /zelená vlajočka/. Páčil sa mi /zelená vlajočka/. Predavačka však nemohla nájsť a to dosť dlho krabicu od televízora /oranžová vlajočka/. Čakal som, kým ju našla, ale všimol som si toho. Potom pri pokladni mi povedala, že pri televízore bola zlá cena /oranžová vlajočka/. Dlho pátrala po cene a zistila, že stojí o 100 EUR viac /červená vlajočka/. Bol to jediný kus, ktorý tam mali /červená vlajočka/ Tu som konal. Povedal som nie a vybral som si televízor, ktorý bol len o 10 EUR drahší. Mal väčšiu uhlopriečku a dokonca som k tomu televízoru dostal aj DVD prehrávač, čo ma veľmi potešilo. Ešte večer som sa na internete dozvedel, že ten televízor, ktorý som si chcel kúpiť ako prvý, je veľmi poruchový.

Je to o pozornosti, ktorej sa treba naučiť. Možno niektorí z vás tu pozornosť máte. Skúste si spomenúť. Dám vám príklad. Začalo sa mi páčiť auto značky BMW. Po pár dňoch som sa nestačil diviť. Každý deň so sa s týmto autom stretával a mal som pocit, že všade dookola je obrovský počet áut značky BMW. Tie autá tu boli aj predtým, len som si ich nevšímal. Je to o cvičení pozornosti.

Dnešná akcia.

Pozerajte sa na veci, udalosti a ľudí ako na celok. /Detailisti to majú o niečo ťažšie/

Píšte si všetky náhody. Pozrite sa aj do minulosti, či sa vám stávali. Pokojne sa obzrite späť a hlavne si prosím neklameme. Ak sa niečo vo vašom okolí stane, zastavte sa, nadýchnite sa a pozorujte. Ak zistíte súvislosti, napíšte si ich.

Náš mozog vlastne nikdy nespí. Cez noc je vaše telo ochrnuté, ale mozog pracuje na plné obrátky. Mám pre vás úlohu, ktorú by ste mali robiť aj po skončení tohto tréningu a mal by sa pre vás stať návykom. Minimálne polovicu z toho čo prespíme, je mozog v stave, kedy pracuje len srdce, okohybný sval a hladké svalstvo. Je to stav medzi bdelosťou a spánkom.

Než idete spať, tak si takzvane zameriate pozornosť na nasledujúci deň. Predstavte si ako bude vyzerať nasledujúci dňa. Ako to chutí? Ako to vyzerá? Čo sa zajtra stane? Koho stretnem? Kto ma objíme? Kto mi dá peniaze? Čo uvidím? Čo budem počuť? Ako sa budem cítiť?Predstavujte si prečo chcete v živote spraviť zmenu, alebo čo by ste chceli dosiahnuť. A majte na pamäti svoju víziu.

Túto svoju predstavu zapojte do svojho zaspávania a celú noc vaše podvedomie bude pracovať. Pracuje pre vás a pracuje s tým, na čo ste zamerali pozornosť. Neposudzujte či je to reálne, alebo logické. Jednoducho to robte a zaspávajte so svojou víziou.

Za čo som dnes vďační?
Čo zvláštne sa mi dnes stalo?
Tri veci, ktoré si na sebe cením.

Keby som mal za tri mesiace zomrieť, čo by som chcel stihnúť?
Kam by som smeroval svoju pozornosť?
Aké sú to chvíle pri ktorých sa cítite najšťastnejšie? Popíšte tieto chvíle a zamerajte tam pozornosť.